piątek, 09 luty 2018.

  Odszedł kolejny As polskiego lotnictwa.

  Napisał
  Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
  Andrzej Franciszek Ksawery Jeziorski – polski lotnik, pilot samolotów cywilnych i wojskowych, podpułkownik, uczestnik II wojny światowej, działacz kombatancki. Andrzej Franciszek Ksawery Jeziorski – polski lotnik, pilot samolotów cywilnych i wojskowych, podpułkownik, uczestnik II wojny światowej, działacz kombatancki. Lucy Young /East News

  W wieku 95 lat zmarł w Londynie polski lotnik, uczestnik II wojny światowej, a później działacz polonijnych środowisk kombatanckich, pułkownik Andrzej Jeziorski. O jego śmierci na prośbę rodziny poinformowała w piątek rano polska ambasada w Londynie. Jeziorski zmarł 31 stycznia 2018 roku. - Płk Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem – oświadczył ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Urodzony 23 grudnia 1922 roku w Warszawie Andrzej Jeziorski po wybuchu wojny w 1939 roku przedostał się przez Rumunię i Włochy do Paryża, gdzie rozpoczął edukację w Szkole Podchorążych Broni Pancernej, a po upadku Francji został zaokrętowany na ORP Sobieski, z którym przypłynął do brytyjskiego Plymouth.

  Na początku służył w wojskach pancernych w Szkocji, ale w 1942 roku rozpoczął szkolenie na pilota i zaczął latać na samolotach typu Wellington w 304. Dywizjonie "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego", m.in. nad Zatoką Biskajską i Hybrydami.  Po wojnie płk Jeziorski przeszedł do lotnictwa cywilnego. Samoloty pilotował aż do 87. roku życia. Oprócz kariery wojskowej i zawodowej był również zaangażowany w działalność kombatancką, będąc m.in. współredaktorem czasopisma "Skrzydła" i przewodniczącym zarządu Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie. W listopadzie 1990 roku został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku w uznaniu wybitnych zasług na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony był również Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych.

  źródło: www.tvn24.pl

  Czytany 1396 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 luty 2018.
  © 2017 Fundacja spadkobierców tradycji Dywizjonu 303. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Please publish modules in offcanvas position.