środa, 14 czerwiec 2017.

  Odszedł kolejny pilot myśliwski dywizjonów 303 i 308 – kpt. Alex Herbst

  Napisał
  Oceń ten artykuł
  (0 głosów)

  26 maja zmarł pilot kpt. Alex Herbst. Jeden z ostatnich jeszcze żyjących pilotów polskich dywizjonów uczestniczących w powietrznych walkach II Wojny Światowej. Witold Aleksander Herbst urodził się w 1919 r. w Warszawie. Już jako nastolatek zapragnął latać. W 1938 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Alex Herbst latał min. na samolotach Spitfire uczestnicząc w 141 misjach bojowych. Osłaniał również lądowanie Aliantów w Normandii.

  Trzy razy udało mu się unikąć śmierci podczas działań bojowych, gdzie jego samoloty zostały zestrzelone. Alex Herbst został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, krzyżem kawalerskim Polonia Restituta oraz medalem Pro Memoria. W 2015 roku otrzymał również nagrodę "Teraz Polska 2015" w edycji Zachodniego Wybrzeża USA w kategorii „osobowość”. Po zakończeniu wojny tak jak większość naszych walczących rodaków w obawie o własne życie nie powrócił do kraju. W latach 60' osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam mieszkał do ostatnich swoich dni.

  Podczas trwającego w Cannes festiwalu filmowego swoją premierę miał film w reżyserii Sławomira Cioka "Spitfire: The Alex Herbst Story". Film ten opowiada historię tego bohaterskiego pilota, który mógłby być wzorem dla niejednego młodego człowieka.

  Sławomir Ciok wspomina: - Moi Drodzy, Alex Herbst, mój przyjaciel, przeżywszy prawie 99 lat, opuścił właśnie grono ostatnich żyjących pilotów legendarnego Dywizjonu 303. Jestem Mu niezwykle wdzięczny za to, co dzięki Niemu przeżyłem przez ostatnich 10 lat. Ta znajomość utwierdziła mnie w przekonaniu, by w trudnych chwilach nie rezygnować z najważniejszych w życiu wartości, z mówienia prawdy, z utrwalania rzeczy ważnych i inspirujących, niezależnie od tego, czy mieszka i pracuje się w Polsce, Wielkiej Brytanii czy w USA. Inteligencja i poczucie humoru, połączone z niezwykłą sprawnością intelektualną to znaki rozpoznawcze Alexa Herbsta. W czasie naszych ostatnich rozmów wiele razy odgrażał się, że wkrótce będzie musiał się odmeldować z tego świata. Dopiero co zaplanowałem nasze następne spotkanie w dniu, w którym – teraz już wiem - odbędzie się Jego pożegnanie. Alex Herbst zostawia po sobie książkę, którą sam napisał oraz film, który zechciał ze mną zrobić – tak jak chciałem: w dwóch odrębnych wersjach językowych. -To już prawdziwy koniec mojej kariery. Ale coś po mnie pozostanie. A ludzie być może dowiedzą się więcej o czasach, które były zarówno tragiczne jak i wielkie – powiedział na pożegnanie Alex Herbst (1918-2017): Na zawsze pilot.

  źródła: http://aviation24.pl, http://patriaefidelis.pl, http://www.polishhome.org

  Czytany 2113 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 czerwiec 2017.
  © 2017 Fundacja spadkobierców tradycji Dywizjonu 303. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Please publish modules in offcanvas position.